Zázrak zvaný vánoční hvězda

S příchodem Vánoc se na pultech v obchodech objevuje rostlina, která se stává během svátečního období našim průvodcem. Vánoční hvězda známá také pod názvem vánoční růže, kromě toho, že je „vlajkonosičem“ Vánoc, každým rokem příjemné dotváří sváteční atmosféru.

Exotická kráska z hor
Její přesný botanický název zní vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima). Kde se vzala, tu se vzala? Kdyby byl původ vánoční hvězdy tajný, nevěděli bychom přesně, jak se máme o ni starat. Kdo však o ní řekl, že je to původem exotická kráska, která se do našich končin dostala z vlhkých hor Střední Ameriky?

Oblíbená na druhý pokus
I když se tato rostlina v úvodu nesetkala se závratnou oblibou, nové odrůdy přesvědčili lidi i pěstitelů, že na ní něco zajímavého přece jen bude. Červené listeny, které se vyskytují i v růžové, krémově a fialové formě, a jsou uspořádány do tvaru hvězdy, se rychle staly vyhledávanými ozdobami slavnostních vánočních stolů.

Náročná na pěstování?
Když si doneseme z obchodu domů vánoční hvězdu, většinou neskrýváme své nadšení a radost. Pěstovat vánoční hvězdu není maličkost a proto bychom si měli být vědomi, že její aktuální podobu vidíme možná naposledy. Aby bylo dosaženo efektu zbarvení listů, pěstitelé jsou přinuceni rostlinku oklamat snížením počtu hodin denního světla.

Chlad nepřítelem
Vánoční hvězdu držíme v teple, protože její nepřítelem je chlad. Pokud se rozhodneme, že ji nebudeme dále pěstovat, měli bychom ji posunout nějakému laskavému člověku, který s radostí probere nad ní péči. Byla by škoda ji jen tak bezhlavě zlikvidovat. Za přečtení, respektive prostudování jak ji po odkvětu ošetřit, přece stojí za to, však?

Aby bylo doma dobře
Aby se měla vánoční hvězda u nás dobře, vybereme její stanoviště s ustálenou teplotou 18-20 ° C as dostatečnou světelnou intenzitou. Za jiných podmínek se začne před našima očima postupně ztrácet. Co se týče zálivek jsou poměrně vysoké, ale pokud kvete, se snižují. Vánoční hvězda dosahuje výšky 1-1,5 metru a na jaře se seřezává. Nuže její pěstování, to je celá věda.