Jste těhotná nevěsta?

Budete se brát ve trojici? Dostali jste dobrou zprávu od svého lékaře a Váš partner by proto rád co nejdříve upevnil Váš vztah trvalým svazkem? Nebudete ani první a ani poslední těhotná nevěsta, ale jediná, která může rozhodnout, zda nastal pravý čas pro svatbu. Pokud se rozhodnete říci své „ano“, vězte, že jsou již pryč dny, kdy se svatby těhotných v prvním trimestru odehrávaly jak z rychlíku a nevěsta s miminkem pod srdcem měla dojem, že se vdává pod nátlakem, zapomínaje na jakoukoli romantiku. Sociální dogmata jsou naštěstí již přežitkem, tedy by alespoň měly být a názory směřují k tomu, že svatba by měla být pro těhotné požitkem a očekávaným okamžikem (říká se, že tento okamžik předčí už jen narození dítěte).

 

Požitkem by svatba měla být, byť bez alkoholového osvěžení či divokých tanečních kreací. Nakonec, vše záleží především na zdravotním stavu nevěsty a průběhu jejího těhotenství, které ne vždy musí být ideálním pro takovou událost. Předpokládáme ale, že budoucímu ženichovi a oběma rodinám záleží na bezproblémovém těhotenství nevěsty a raději se vyhnou jakémukoliv neočekávanému riziku. Stalo se realitou, že nevěsta-těhulka již nemusí shánět za každou cenu bílou róbu typickou svatbám, jako jiné vrstevnice. Když se však už těhulka rozhodne pro tento krok, měla by si uvědomit, že těhotenství je stavem, na který by měla být každá žena hrdá, a nemělo by se v šatech skrývat. Dnes již najdeme v salonech mnohem více šatů, které jsou těhulkám šité na míru a to doslovně. I takové šaty mohou být stylové a vůbec nemusí být příliš velké, široké nebo navrženy tak, aby bříško zatajovaly (pokud si nevěsta vysloveně nevyžádá zdůraznit narůstající apetit žaludku). Větší nápaditosti v módě pro těhotné nevěsty, se určitě těší mnohé z nich. Pokud jsme tedy svůj sváteční den nestihli ještě před zakulatěním se, vězte, že tento fakt nám přidává na hrdosti, se kterou můžeme projít uličkou vedle svatebčanů. Svatba ve trojici se nakonec dnes dost nosí.

 

Hlavně piánko

Je mnoho párů, jenž až těhotenství přinutí přistoupit k oltáři a pociťují to spíše jako povinnost. V nejhorším případě jako nátlak rodiny, pod kterým se mají příští novomanželé pohnout někam dál ve vztahu. Hodně těhotenství na druhé straně vztah posílí a to přejde v rozhodnutí obou, potvrdit svou lásku svatební pečetí. To přináší zrychlení této události a svatebních plánů, které mohou vézt ke stresu nevěsty. To však rozhodně není účelem žádné svatby, dvojnásobně, pokud jde o těhulky. A třeba si to hned na začátku uvědomit. Všechno se dá zařídit v klidu a postupně, pokud náhodou něco nevyjde podle představ, je lepší to přijmout, případně se nad tím pousmát. Věřte tomu, že nic to na Vašem pravomocném svazku nezmění a právě na tyto nezdařené momenty se nejlépe vzpomíná. Pamatujte, že věci se dají vždy zrealizovat i jednoduše a přestože Vás čas tlačí, třeba to prožívat ale ,, piánko „…

 

Rychlé plánování

 

Bříško se velmi rychle zakulacuje a většina těhulek se snaží svatbu co nejdříve „odbýt“. Proto je namístě požádat své blízké o pomoc při organizaci svatby, zejména co se týká přípravy, rozeslání pozvánek a registrace hostů. Ostatní můžete „hodit“ na svatební agenturu nebo rodinu. Na koupi či půjčení svatebních šatů si nevěsta svůj čas musí najít. Je proto nejlepší, připravit si podrobný svatební seznam, do kterého se zaznamenají osoby odpovědné za jednotlivé úkony a termíny. Doporučujeme být v neustálém kontaktu s těmito kontaktními osobami. Zkuste si zřídit vlastní web, nebo chatujte pro co nejlepší komunikaci. V první řadě potřebujete hlavní kontaktní osobu, která zařídí vše potřebné kolem svatebních příprav a bude vaší pravou rukou.

 

Vyberte si hlavně termín podle potřeby, pokud Vám nevadí například neděle (nebo během týdne), která je méně častá pro pořádání svateb, ale zaručeně najdete rezervaci svatební sály, restaurace a podobně. Svatební poradce Vám pomůže vybrat vhodné místo s vhodným termínem. Nebojte se delegovat všechny úkoly jiným. Co nejdříve volejte nebo emailujte dodavatelům, abyste měli v rukou i cenové nabídky. Nesoustřeďte se na výběr šatů pro družičky, vyberte si hlavně šaty pro sebe a věnujte se výběru místa, kde strávíte po svatbě líbánky. Věřte tomu, že po celé ceremonii budete i s Vaším miminkem v „ bříšku“ potřebovat dny odpočinku a líbánky si opravdu spolu s budoucím manželem vychutnáte.

 

Šaty a prsten

 

Jako těhulka se přirozeně můžete obávat toho, zda vaše svatební šaty padnou v den D na Vaše narůstající bříško a zda prsten bez problémů Váš snoubenec nasadí na Váš oteklý prst. Samozřejmě, těhotná žena se zvětšuje různými způsoby a na různých místech těla a může se stát, že tyto krásné a potřebné věci, budou najednou nepoužitelné. Soustřeďte se proto především na výběr šatů a poraďte se s tím nejlepším odborníkem, který Vás přesvědčí o jejich volbě a výběru střihu. Určitě si dohodněte termín zkoušky šatů těsně před svatbou, mějte však jasnou představu. Pokud seznámíte poradce o své situaci, určitě společně vyberete šaty, které by i přes Vaše „zvětšení“ měly Vaši siluetu zahalit či zvýraznit podle vašich představ. Navrhujeme však, přece jen zvolit i jinou alternativu, pokud by se Vaše bříško zvětšilo nad očekávání a aby nenastal poplach (protože Vám váš doktor zapomněl říct, že čekáte ne jeden, ale rovnou dva přírůstky do rodinky J)

 

 

Pokud toužíte po svatebním závoji, ujistěte se, že se o něj nedá zakopnout. Zvolte si raději kratší a méně komplikovaný, abyste s ním neměli jakýkoliv problém. Co se výběru prstenu týká, Vaše prsty budou s největší pravděpodobností čím dál tím více otékat, a tak je lepší vybrat si prsten, který Vám sedne, ještě před otékáním. Pokud je to možné, toto bude Váš skutečný svatební prsten. K němu si pořiďte napodobeninu, trošku větší prsten, který byste použili pouze na ceremonii, pokud se Vám Váš skutečný prsten nenapasuje na prst.

 

Líbánky

 

Přípravou svatby se určitě i přes pomoc rodiny a agentury určitě unavíte, proto si dejte záležet na výběru místa, kde jako novomanželé strávíte první dny po svatbě. Těhotná žena potřebuje extra péči, poskytovanou s láskou a proto si najděte resort, kde jsou hosté jako vy vítáni. Zajímejte se o to, zda nabízejí chutnou a zdravou stravu, zda jsou to lázně, případně poskytují masáže, jestliže je můžete absolvovat a cokoliv, co Vám zlepšuje náladu. Darujte si dárek v podobě nikým a ničím nerušeného klidu a rekreujte se s Vaším už manželem, ještě dokud můžete. O pár měsíců později, už na to s největší pravděpodobností nebude čas. Určitě to vše s láskou a pochopením jeden druhého zvládnete v klidu a bez stresů.

 

Svatební trendy těhulek

 

Už jsme zmínili, že těhotná nevěsta by měla své bříško považovat za přednost a neskrývat ho. Prošla dlouhá léta, než také návrháři a designéři šatů pochopili, že svět se stal mnohem liberálnějším a to i v pohledu na módu těhotných nevěst. Dnes mají těhulky, které se chtějí vdávat mnohem větší výběr šatů se šmrncem, stylem a krásou. Když se takové šaty vybírají, je nutné zvážit několik věcí. Musí být hlavně podle chuti nevěsty a podle toho, ve které fázi těhotenství budou oděné. Je nejvhodnější čas poukázat na rozkošnost a přitažlivost Vaší postavy se smyslným výstřihem. Pokud jste náhodou ve druhém nebo třetím trimestru je vhodné zvolit šaty empírového střihu, který Vám dodá eleganci a v neposlední řadě komfort, který si Váš stav vyžaduje. Pravděpodobně nejtěžší, bude vybrat barvu šatů. Bílé šaty si nevěsty volí proto, aby poukázali na svou cudnost. Bílé šaty pro těhulky z tohoto pohledu nemusí být nejlepším řešením, proto si většinou volí barvu tzv. off white nebo slonovou kost. Horkým trendem se však stává pro těhulky i paradoxně zmíněná panenská bílá. Pokud však víte, že se Vám nesmírně hodí modrá, oranžová, která zvýrazňuje tón vaší pleti, barvu vlasů či ji jenoduše milujete, je to na Vás! A jak takové perfektní šaty najít? Naneštěstí ne každý salon nabízí široký výběr svatebních šatů pro těhotné. Kolekce bývají omezeny ve velikostech, případně jsou většinou pouze bílé. Soustřeďte se na obchody, které jsou řetězové a mají své zázemí ve více městech. Tyto obchody mají zaručeně větší výběr a to i známější značky. Možná natrefíte i na dokonalé kopie svatebních šatů světoznámých módních návrhářů. Doporučujeme projít nabídky na internetu a nabídky salonů, které své šaty prezentují i online. Uděláte si přinejmenším představu o šatech, jaké si žádáte.

 

Pokud se vám stále nebude nic líbit, zkuste hledat ne svatební, ale formální šaty známého „babydoll“ střihu, barvu, materiál i délku si vyberte podle vašeho uvážení či pocitu a nakonec, nebraňte se flitrům, perličkám, či jiným třpytivým ozdobám včetně doplňků, jako jsou šperky, boty a kabelka. Boty doporučujeme zvolit podle Vašeho trimestru a to čím vyšší trimestr, tím raději nižší podpatek. Závoj zvolte spíše praktický než dlouhý, jak jsme již zmínili. Také jste možná slyšeli o podpůrných kalhotkách a pase, speciálně pro těhotné. Tyto doplňky zvažte koupit, nakolik jsou skvělými pomůckami zejména během aktivnější zábavy, na kterou se musíte připravit během recepce, kdy se budete nejen trochu hýbat na parketu, ale také se pohybovat kolem hostů, čili budete stát většinu času na nohou. Konečně, nebojte se zeptat na pomůcky pro těhotné nevěsty ve specializovaných obchodech.